Postadresse: Postboks 21, 5486 Rosendal Telefon: 53 48 22 80 E-post: post@n-lt.no

Online hjelp

Aktivitetskalender

Nyhetsbrev

Ved jamne mellomrom vil vi sende ut nyhende på epost. Her kan de melde dykk på eller av denne tenesten. 



Translate this page

Krav til kompetanse for avløysar

Av: | 8. January, 2009
Legg til Facebook Legg til Nettby Print Kommentarer (1)
Vi har no fått svar frå Mattilsynet når det gjeld kva krav til kompetanse avløysaren treng i samband med ny forskrift om kompetanse i husdyrproduksjon.


I samband med innføring av krav om kompetanse i husdyrproduksjon sendte NLT eit brev til Mattilsynet der vi bad om ei avklåring på korleis vi skal forhalde oss til avløysarane. Ei problemstilling er at vi har mange deltidstilsette avløysarar i systemet vårt. Vi har no fått svar frå Mattilsynet og konklusjonen deira er;

"Mattilsynet, hovedkontoret vurderer på bakgrunn av dette at krav om dokumentert kompetanse i de ulike holdforskriftene, gjelder for fast ansatte avløsere som har avløserlaget som hovedarbeidsgiver. Kravene må tilfredsstilles for alle dyrearter vedkommende har ansvar for."

Oversikt over kurs/utdanning som er godkjend vil du til ei kvar tid finna her; Mattilsynet

Videre skriv Mattilsynet;

"Mattilsynet vil videre understreke at enhver som har ansvar for stell av dyr skal være kompetent til å gjennomføre dette på forsvarlig måte og i tråd med gjeldende regelverk. I praksis betyr dette at deltidsansatte avløsere må få tilstrekkelig opplæring til å kunne gjennomføre arbeidet tilfredsstillende, men at de ikke er omfattet av det formelle kravet om dokumentert kompetanse. Det er dyreeiers ansvar å sørge for at stell av dyrene ikke overlates til personer uten nødvendig kunnskap og kompetanse, og som dermed er ansvarlig for å sikre at slik opplæring gis."

Sjølve svaret frå Mattilsynet finn du her



Tilbake


det må bli slutt med grisekurs,kaninkurs og hagekurs nå.

Skrevet av Steinar
06.04-2010  21:05



Søk på nettstaden

Search

Nyhende frå NRK